USK Praha

Družstva

Univerzitní sportovní klub a Vysokoškolské sportovní centrum.

Více o nás

Pohár mistrů evropských zemí

Pohár mistrů evropských zemí (PMEZ) je nejvyšší evropská klubová atletická soutěž. Probíhá za podobných pravidel jako Evropský pohár zemí - za každé družstvo v každé disciplíně startuje jeden závodník, který získává body dle svého umístění. Ve elitní skupině „A“ je zastoupeno 8 nejlepších evropských družstev - "mistrů" svých zemí. Vždy dvě poslední družstva sestupují do skupiny „B“ , ze které naopak dvě nejúspěšnější družstva postupují do skupiny „A“ v dalším roce. PMEZ tradičně probíhá poslední květnový víkend.

 

Kvalita této soutěže je rok od roku vyšší. Kluby jsou většinou výrazně podporovány svými mateřskými federacemi, mnoho z nich využívá i možnosti hostování dvou zahraničních závodníků. Úroveň soutěže je tak opravdu vysoká a udržení se ve skupině „A“ je vysoce prestižní. Družstvo žen USK Praha se účastnilo PMEZ již 10x a vždy si dokázalo udržet svoji pozici v elitní skupině „A“. Nejlepším umístěním družstva bylo 3. místo, kterého dosáhlo ve španělské Valencii v roce 1996.

V současné době se čeká na inovaci této soutěže pod hlavičkou EAA a tak v letošní termínové listině tato soutěž chybí.

Muži

V současné době družstvo mužů závodí v 1. národní lize.

Tréninky mužů probíhají v konkrétních skupinách.
Informace: Jan Ruda, mobil: 602 24 53 59

Ženy

Historie družstva žen se datuje spolu se vznikem klubu USK Praha již k roku 1953 (původně pod názvem TJ Slavia VŠ Praha, později VŠ Praha). Prvním vedoucím družstva žen byl Jindřich Vacula, jehož svěřenkyně v roce 1957 poprvé postoupily do 1.ligy družstev. Roku 1958 převzal vedení družstva Milan Bureš, který ho dovedl mezi nejlepší v Československu. Vedoucím družstva byl až do roku 1990, kdy jej nahradila Jana Šmidáková ( Jana Moberly), ale i poté se ještě několik let podílel na vedení.

 

Mezi atletky, které se nesmazatelně zapsaly do historie atletiky patřily mino jiné: Jarmila Kratochvílová (100-800m – dodnes držitelka světového rekordu v běhu na 800m a později i úspěšná trenérka), běžkyně Zuzana Moravčíková, Ivana Kleinová, Milena Matějkovičová, Jana Červenková, Petra Pokorná, Jana Kučeríková, Iva Jurková, či sedmibojařky Zuzana Lajbnerová a Marcela Koblasová, dálkařka Hana Tasová a výškařka Ivana Geržová.

 

Od 90. let družstvo jasně patří k nejlepším v České republice. V roce 2008 obhájilo svoji pozici nejlepšího ženského klubu již po osmé v řadě (celkem 14 titulů Mistra ČR). Družstvem žen USK Praha v posledních letech prošly tak skvělé závodnice jako : Šárka Kašpárková (trojskok), Ludmila Formanová (800m), Zuzana Hlavňová (výška) , Hana Benešová (200 a 400m), Lucie Komrsková (dálka), Iveta Rudová (100m př.), Štěpánka Klapáčová (100 a 200m), Andrea Šuldesová (1500 a 3000m) a mnohé další.

 

Dalším velice silným obdobím procházel tým na přelomu století, kdy  jádro družstva tvořily reprezentantky České republiky : Zuzana Hejnová (400m př., Lucie Škrobáková-Martincová (100m př.), Barbora Laláková (výška), Martina Šestáková-Darmovzalová (trojskok, dálka), Barbora Dibelková (chůze), Zuzana Schindlerová (chůze), Jitka Bartoničková (400m), Zuzana Bergrová (400m a 400m př.), Romana Maláčová (tyč),  Jiřina Ptáčníková,Jana Korešová (sedmiboj), Kristina Bažatová (100 a 200m) a další skvělé atletky. Nemalým dílem k úspěchu družstva přispívají i „tradičně hostující“ závodnice - především Barbora Špotáková (oštěp), Kateřina Baďurová (tyč),Petra Kamínková (3000 a 5000m), Alena Rucklová (400m př. a 800m).

Současné složení týmu navazuje na skvělé atletky , které ukončily sportovní činnost v posledních letech: Denisa Rosolová ( dálkařka,, posléze sprinterka, a běžkyně na 400 m př), tyčařka Jiřina Ptáčníková.  Na ně v aktuální sezóně navazuje opět nesmírně silný tým v čele se sprinterkami Klárou Seidlovou, Marcelovu Pírkovou,překážkářkami Helenou Jiranovou a Markétou Štolovou, či všestrannými závodnicemi Barborou a Kateřinou Dvořákovými.  Tradiční silou USK Praha vždy byly tyčařky a nejinak tomu je i v letošní sezóně, kde za USK Praha nastoupíuje Romana Maláčová a Amálie Švábíková. Oporou týmu je i výškařka Michaela Hrubá. Ve vrzích se bude tým spoléhat na koulařku Markétu Červenkovou a stále své poslední slovo neřekla ani kladivářka  Tereza Králová. Tým je doplněn i novými nadějemi, které na své vrcholné výkony teprve čekají  a jsou připravené nést dál dobré jméno našeho klubu.

Oddíl má i družstvo žen "B", které závodí v 1. národní lize.

Tréninky žen probíhají v konkrétních skupinách. 
Informace: Jan Ruda, mobil: 602 24 53 59

Junioři

Sportovní příprava u dorostenecké a juniorské kategorie je již úzce specializovaná dle individuálních předpokladů jednotlivce. Nejúspěšnější členové této kategorie jsou zařazováni do systému talentované mládeže – Sportovní centrum mládeže (SCM) či Vysokoškolské sportovní centrum (VSC).

Tréninky juniorů a juniorek probíhají v konkrétních skupinách.
Informace: Jan Ruda, mobil: 602 24 53 59

Dorost

Sportovní příprava u dorostenecké a juniorské kategorie je již úzce specializovaná dle individuálních předpokladů jednotlivce. Nejúspěšnější členové této kategorie jsou zařazováni do systému talentované mládeže – Sportovní centrum mládeže (SCM) či Victoria Vysokoškolské sportovní centrum (VSC).

Tréninky dorostu probíhají v konkrétních skupinách.
Informace: Jan Ruda, mobil: 602 24 53 59

 

Starší žactvo

Starší žactvo (14-15 let)

Tréninky – sportovní příprava probíhá 3x v týdnu v areálu Strahova. Mladí atleti k tréninku využívají stadion Přátelství, atletickou přetlakovou/nafukovací halu a Malý stadion vedle haly. Příprava je v podzimních měsících zaměřena na všeobecný rozvoj pohybových schopností  (rychlost, síla, vytrvalost a koordinace). Zimní měsíce vyplňuje nácvik a zdokonalování atletických disciplín a také halové závody. Na jaře a v létě se navíc náplň tréninků rozšířuje o dlouhé hody a  přidávají se soutěže družstev. V průběhu roku absolvují mladí atleti podzimní kondiční soustředění, jarní atletické soustředění a letní kondičně-atletický výcvikový tábor.

STARŠÍ ŽACTVO 
Tréninky a trenéři:
pondělí, středa 16:00-17:30
pátek 15:30-17:00

vedoucí trenér: Mgr. Lukáš Drbohlav 602133591

 

 

 

 

 

Mladší žactvo

Mladší žactvo (12-13 let)
Sportovní příprava probíhá  v zimních měsících ( listopad - březen) 2x týdně v areálu ZŠ Věry Čáslavské (Praha 6, Šantrochova 2), kde jsou pro sportování ideální podmínky – velká a malá tělocvična, atletický areál s 200m dlouhou tartanovou dráhou a v blízkosti je obora Hvězda. Příprava je zaměřena na všeobecný rozvoj dětí – gymnastika, hry, soutěže. Od dubna do června a v září - říjnu trénujeme speciální atletické dovednosti na Strahově (stadion Přátelství) a také závodíme. 

MLADŠÍ ŽACTVO 
Tréninky a trenéři:
úterý a čtvrtek 14:30 - 16:00 nebo 16:00 - 17:30

vedoucí trenér: Mgr. Miloslav Cymbál 607678847

Přípravka

Atletická přípravka (6-11 let)

Sportovní příprava atletické přípravky je vedena pestrou formou.  Rozvíjíme základní pohybové schopnosti – rychlost, vytrvalost, sílu a obratnost/koordinaci a zároveň správným tréninkem získáváme základní pohybové dovednosti obecné i speciální (atletické). Tréninky probíhají na ZŠ Věry Čáslavské (Praha 6, Šantrochova 2), kde jsou pro tento druh sportovní přípravy ideální podmínky. S touto školou dlouhodobě úzce spolupracujeme, neboť jsou při škole zřízeny od 6. ročníku třídy s rozšířenou výukou tělesné výchovy se zaměřením na atletiku.

Tréninky a trenéři (4 a 5. třída):
úterý 15:00 -16:00  a čtvrtek 15:00-16:00

Mgr. Lukáš Slavík 723210354

Tréninky a trenéři (2. a 3.třída):
pondělí 14:00 -15:00  a pátek 14:00-15:30

Mgr. Lukáš Slavík 723210354

Tréninky a trenéři (1.třída):
pátek: 14:00 – 15:30

Havlová Zuzana 732508368

 

 Top